Spavanje je veoma važno za zdrav razvoj mozga, kod svih osoba, ali posebno za decu koja rastu i razvijaju se. Bez dovoljno sna, određene moždane funkcije možda neće raditi onako efikasno kao što bi inače mogle.
I sam Dr Ranko Rajović, specijalista interne medicine, magistar neurofiziologije i doktor sportskih nauka, često govori o važnosti redovnog i neometanog sna kod dece, posebno u prvim godinama života. Takođe, često naglašava koliko preterana izloženost tehnološkim uređajima doprinosi smanjenoj aktivnosti mozga. Svetlost koju uređaji emituju održava mozak budnim, ali nikako u pozitivnom smislu.
Deca koja ne spavaju dovoljno mogu imati problema sa koncentracijom u školi. Mogu da imaju problema u ponašanju, kao što su napadi besa ili ekstremne reakcije na sitne događaje, kako u školi, tako i kod kuće.
Pored uticaja na osećanja, loš san može učiniti pamćenje manje efikasnim i naštetiti sposobnosti vašeg deteta da uči.
Na roditeljima je da obezbede sve uslove za miran i redovan san deteta, a ono će spavati tačno koliko mu je potrebno. Prema nekim istraživanjima, kako u svetu tako i kod nas, pedijatri su došli do nekih opštih zaključaka o tome koliko je sna potrebno deci na različitim uzrastima:
Ovo su samo okviri koji za cilj imaju da promovišu optimalno zdravlje dece, ukazujući na vreme koje je potrebno da se mozak i telo u razvoju napune.
Ako mislite da vaše dete ne spava dovoljno, jer teško zaspi ili se često budi noću, potrebno je utvrditi da li postoji neki problem. Sa starijom decom možete mnogo toga otkriti kroz razgovor, a kod male dece možete postaviti bebi-monitor u njihovoj sobi i sami pokušati doći do nekog zaključka.
Ako vaše dete ima problema sa uspavljivanjem, isprobajte sledeće savete koji će mu pomoći da se bolje odmori:
Kao roditelji, imamo odgovornost da budemo obazrivi i zaštitimo san svoje dece, baš kao što štitimo i njih, baš kao što osiguravamo da redovno dobijaju doručak, ručak i večeru. Mi smo prvenstveno odgovorni za njihove navike spavanja, pa je važno rano započeti sa zdravim navikama. Mnogo je lakše usaditi dobre navike nego ispraviti loše.
Svakodnevno obraćajte pažnju na kvalitet sna vašeg deteta i verovatno ćete imati srećnije, samopouzdanije, manje zahtevno i društvenije dete. A i sami biste možda mogli da spavate malo duže i lepše.